Dziś proponujemy nasz pomysł na Tłusty Czwartek – jak zawsze alternatywnie ;) Donuty z piekarnika są dużo lżejsze od tradycyjnych pączków, a smakują wyśmienicie. Inspirowane są oczywiście amerykańską wersją pączków, nie wymagają pieczenia na tłuszczu. Dzięki szczypcie cynamonu pięknie pachną i pysznie smakują, nawet bez dodatków. Z ciasta oczywiście można zrobić tradycyjnego pączka. Z podanych niżej proporcji wyjdzie ok. 16 donutów.

6

Do wykonania donutów potrzebujemy:

1

 

Wszystkie składniki wkładamy do miski i miksujemy na średnich obrotach miksera przez ok. 2 – 3 minuty. Ciasto można również wyrobić ręcznie, ale zajmie to odrobinę dłużej. Jeśli chcemy mieć pewność, że ciasto na pewno wyrośnie, możemy wcześniej zrobić zaczyn: podgrzewamy pół szklanki mleka do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza (jeśli mleko będzie za ciepłe, to drożdże nie wyrosną), dodajemy 20 g drożdży, mieszamy do rozpuszczenia, a następnie dosypujemy 3 łyżki stołowe mąki. Mieszamy tak, aby nie było grudek i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. pół godziny. Kiedy zaczyn wyrośnie dodajemy do pozostałych składników ciasta.

Po wyrobieniu ciasto powinno być miękkie, nie lepiące się, o konsystencji plasteliny. Odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce na godzinę, do tego czasu powinno podwoić swoją objętość.

2

 Wyrośnięte ciasto wałkujemy na grubość ok. 2 centymetrów. Następnie wycinamy krążki większą szklanką, a kieliszkiem środek.

Układamy donuty na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

3

Pieczemy w piekarniku przez ok 8 min w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Donuty powinny być raczej blade.

4

Osoby, które są na diecie mogą już zakończyć gotowanie i pałaszować :)

Możemy również otoczyć donuty cynamonową posypką. Rozpuszczamy wtedy około połowy kostki masła oraz przygotowujemy posypkę z cukru, cynamonu, ewentualnie brązowego cukru lub cukru pudru. Po wyjęciu donutów z piekarnika dajemy im około dwie minuty na przestudzenie, następnie z dwóch stron maczamy delikwenta w roztopionym maśle i posypce.

8

Są naprawdę przepyszne, warto spróbować, nie tylko w Tłusty Czwartek :)

9