Dziś przedstawiamy nasz przepis na pierogi ruskie. Banalne w przygotowaniu, przy dużej porcji można zamrozić część pierogów, a potem odgrzać. Smaczny obiad gotowy w kilka minut.

Do wykonania porcji około 50 sztuk pierogów potrzebujemy:

Jeśli nie mamy maszynki do pierogów, to możemy użyć szklanki do wycinania kółek z ciasta i widelca do zlepiania brzegów :)

Zagniatamy ciasto na pierogi, stopniowo dodając letnią wodę. Ważne, żeby woda była letnia, a nie gorąca lub zimna, bo wtedy ciasto wychodzi twarde. Mieszamy mąkę z wodą i dodajemy olej. Szybko zagniatamy, ciasto powinno być miękkie i łatwo odchodzić od rąk.

Podsypujemy wałek mąką i rozwałkowujemy ciasto na cienką warstwę, jeśli ciasto będzie za grube, to brzegi źle będą się do siebie lepiły.

Wycinamy kółka, na środek ciasta nakładamy odrobinę farszu (jeśli będzie go za dużo, to pierogi nie zlepią się lub mogą rozpaść się w trakcie gotowania).

Gotowe pierogi możemy od razu gotować (ok. 10 min od wypłynięcia). Jeśli zrobimy większa porcję, to pierogi można zamrozić na później. Nasz sposób – surowe pierogi układamy na talerzach obficie posypanych mąką, zamrażamy przez około godzinę w zamrażalce, następnie przekładamy do plastikowego pojemnika do przechowywania żywności.

Przy gotowaniu postępujemy tak samo, jak z pierogami surowymi.

Gotowe pierogi można podawać z podsmażaną cebulą, kwaśną śmietaną lub przyprawami, według preferencji smakowych :)